Město Loštice

Synagoga Loštice

Za svou židovskou historii poznaly Loštice postupně tři synagogy. Ta poslední dodnes stojí ve Ztracené ulici.

  • Návštěvní hodiny synagogy:

květen, červen a září: sobota 13–16 hod.

červenec a srpen: denně mimo pondělí 13–17 hod.

GPS: 49.74528333 N, 16.92389722 E

tisk

Fotogalerie

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

13 Fasada vychod DSC_0476.jpg

2 Fasada sever  nova PICT4873 E.jpg

15 Fasada jih DSC_0473.jpg

Lost syn zenska galerie DSC_0836 E.jpg

R Lost syn modl sal DSC_0056 e.jpg

 

SYNAGOGA V LOŠTICÍCH

První historická zmínka o usazování Židů v Lošticích pochází z roku 1544. V té době město patřilo bouzovskému panství a jeho majitelem byl Václav Haugvic z Biskupic. Až do roku 1727 se původní židovská čtvrť a synagoga nacházely vedle farního kostela na dnešní Moravičanské ulici. Roku 1727, na základě tzv. Translokačního reskriptu císaře Karla VI., se Židé přemístili do domu při západním okraji města. Ve stejné době byla v nové čtvrti postavena také synagoga, který byla v letech 1805 – 1806 upravena v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti. V polovině 19. století dosáhla místní židovská komunita nejvyššího počtu – 483 duší, což představovalo 17% obyvatel. Od roku 1850 následkem nově nabytých svobod začal počet židovských obyvatel ve městě postupně klesat. Židé žili v Lošticích téměř 400 let. Dle dostupných informací, obě komunity – křesťanská a židovská, dokázaly žít po celou tu dobu bez větších problémů, pogromů či organizovaného násilí. Zejména po vzniku samostatného státu byli židovští obyvatelé nedílnou součástí společenského, sportovního i kulturního života města. To vše však skončilo v březnu 1939 příchodem wehrmachtu. Z 59 židovských obyvatel, kteří byly v roce 1942 transportování do koncentračních táborů, přežily a v květnu r. 1945 se do Loštic vrátili jen 3 osoby. Loštická židovská komunita ani synagoga již nebyly obnoveny. Před r. 1950 budovu zakoupilo město.  Prostory byly používány mj. jako skladiště, hudební škola a muzeum hrnčířství.  Po r. 1980 zůstala budova prázdná a postupně upadala do havarijního stavu. V r. 1989 bylo provedeno statické zajištění stavby. Synagoga však byla nadále pustá a chátrala. V červnu 2003 zde byla odhalena pamětní deska 56 obětem holocaustu z Loštic a okolí.  Po dokončení rekonstrukce synagogy v r. 2014 byla v interiéru vytvořena stálá muzejní expozice a knihovna Otty Wolfa. V současnosti se v synagoze pravidelně pořádají výstavy, koncerty, besedy a vzdělávací programy pro školy.

Z moha osobností místního židovského života si můžeme připomenout Fanny Neudu (1819-1894), autorku dodnes oblíbeného a vydávaného titulu Hodiny zbožnosti, první modlitební knihu, kterou kdy napsala žena pro židovské ženy. Významný byl i její manžel, určený a věhlasný Abraham Neuda (1812-1854), jeden z prvních progresívních rabínů na Moravě.

Rozsáhlá rekonstrukce synagogy byla realizována v letech 2006-2014 Městem Loštice ve spolupráci se sdružením Respekt a tolerance. Projekt restaurování synagogy byl kladně ohodnocen četnými předními českými odbornými institucemi a také veřejností.

  • Prestižní Cena architekta Rudolfa Eitelbergera za přípravu a realizaci vzorné stavební i duchovní obnovy synagogy
  • Zařazení projektu do ročenky Česká architektura 2014-2015
  •  Zařazení projektu do putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2015, která byla v prezentována v ČR a Německu
  • Zvláštní uznání odporné poroty Má vlast cestami proměn, Vyšehrad 2017
  • Cena Olomouckého kraje 2015 za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot

Mapa

V okolí Synagoga Loštice najdete

Nejbližší tipy na výlety

Památník Adolfa Kašpara Loštice Památník Adolfa Kašpara Loštice Adolf Kašpar - ilustrátor Babičky, který pobýval v Lošticích, jehož připomíná stálá expozice. Kromě ní je v muzeu k vidění i historie Loštic a okolí.

Kostel Husův sbor Loštice Kostel Husův sbor Loštice Neobvyklý kostel se nalézá na kraji města. Postaven byl v roce 1933 v novokonstruktivickém stylu.

Bývalá židovská sladovna Loštice Bývalá židovská sladovna Loštice Na Palackého ulici č. 9 kdysi stávala sladovna. Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století.

Muzeum Olomouckých tvarůžků Loštice Muzeum Olomouckých tvarůžků Loštice Tvarůžky, jedinečná specialita Loštic, mají svou bohatou historii, která sahá až do 16. století. Prohlídka vás zavede do začátků minulého století.

Měšťanský dům č.p. 116 - Loštice Měšťanský dům č.p. 116 - Loštice Nejstarší loštický dům můžeme shlédnout na náměstí Míru. Fasáda byla upravena klasicistně v 19. století, ale jádro je starší, pochází z doby renesance.

všechny tipy na výlety
Nejbližší ubytování

Ubytovna Loštice Ubytovna Loštice Ubytovna Loštice - nové ubytování ve dvoulůžkových pokojích na kraji Loštic, krátké i dlouhé pobyty.  Vybavení obje...

Penzion U Coufalů Loštice Penzion U Coufalů Loštice Kvalitní ubytování v penzionu s restaurací nejen pro milovníky tvarůžků. Velmi dobře vybavené pokoje a apartmány.

Apartmán Nad Lékárnou Apartmán Nad Lékárnou Nabízíme ubytování v prostorném čtyřlůžkovém apartmánu přímo na náměstí ve městě Loštice.Informace ke stažení http://www.mu-lostice.cz/8752-apartman-nad-lekarnou  

Ubytovna U Rytíře Loštice Ubytovna U Rytíře Loštice Ubytovna nad restaurací v centru města. Ideální pro větší skupiny.

Ubytovna JP, Motel JP Loštice Ubytovna JP, Motel JP Loštice V krásném prostředí  a malebném městečku Loštice najdete naše ubytování s větší kapacitou, s přijatelnými cenami, s po...

všechno ubytování
 
Nejbližší zábava a sport

Městské kulturní středisko Loštice Městské kulturní středisko Loštice Kulturní středisko pořádá akce v nově opravené budově poblíž náměstí.

Skatepark, in-line areál Loštice Skatepark, in-line areál Loštice Trocha adrenalinu se najde i v Lošticích. Skatepark místo staré haly, místo pro mladé sportovce.

Stezka na boso Stezka na boso Zujte boty!  Chůze naboso vám zvedne náladu. Posílíte nejen svá chodidla, ale příjemně podpoříte správné držení těla a zdravo...

Koupaliště Loštice Koupaliště Loštice Areál městského koupaliště se nachází v klidné, okrajové části města Loštice. Je obklopen přírodou malebného úd...

WELLNESS EMPORIO WELLNESS EMPORIO Relax v Lošticích! Přijďte si k nám odpočinout!

všechna zábava a sport
Nejbližší stravování a občerstvení

Bar G Loštice Bar G Loštice Známý bar v Lošticích s příjemnou zahrádkou, jukeboxem a projekcí. Skvělá nabídka nápojů.

Restaurace U Coufalů Loštice Restaurace U Coufalů Loštice Restaurace je známa hlavně stálou nabídkou tvarůžkových specialit a nachází se pár kroků od výrobny Pravých olomouckých tvarůžků a...

Vinárna U Rytíře Loštice Vinárna U Rytíře Loštice Vinárna s pivnicí v centru Loštic.

Královská pivnice U Rytíře Loštice Královská pivnice U Rytíře Loštice Pivnice s venkovním posezením v centru Loštic.

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky Kavárna Galerie U lišky Bystroušky

všechno stravování