Město Loštice

Synagoga Loštice

Za svou židovskou historii poznaly Loštice postupně tři synagogy. Ta poslední dodnes stojí ve Ztracené ulici.

GPS: 49.74528333 N, 16.92389722 E

tisk

Fotogalerie

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Židovský hřbitov Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Synagoga Loštice

Židovský hřbitov Loštice

Židovský hřbitov Loštice

Židovský hřbitov Loštice

Synagoga Loštice

 

SYNAGOGA V LOŠTICÍCH

První historická zmínka o usazování Židů v Lošticích pochází z r. 1544.

První dřevěná synagoga zde byla vystavěna již kolem r. 1560. V letech 1805 - 1806 dochází k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti. V polovině 19. století žilo v Lošticích 483 Židů, což představovalo 17% obyvatel. Z 59 obyvatel, kteří byli v roce 1942 transportováni do koncentračních táborů, přežili a do Loštic se vrátili jen tři. V červnu 2003 byla v synagoze odhalena pamětní deska obětem holocaustu. V r. 2006 byla zahájena první etapa stavebních úprav. V r. 2011 zde byla otevřena stálá muzejní expozice a knihovna Otty Wolfa. Sdružení Respekt a tolerance ve spolupráci s majitelem objektu městem Loštice v synagoze pravidelně pořádá výstavy, koncerty, besedy a vzdělávací programy pro školy.
Synagoga je přístupná veřejnosti o víkendech a o svátcích od 13 do 17 hodin, nebo po předchozí dohodě.
 
V r. 1554 byl při cestě k Palonínu založen židovský hřbitov, který je zde dochován do dnešních dnů. Na hřbitově se nachází přibližně 650 náhrobních kamenů; nejstarší pocházejí z konce 17. století.

Kontakty

Mobil
775 264 206

Internetové stránky
http://www.respectandtolerance.com, http://muzea.masmohelnicko.cz/lostice

E-mail
cromstil@yahoo.com

Adresa

 

GPS
49.74528333 N, 16.92389722 E

Akce

V objektu nejsou momentálně pořádány žádné akce.

Zobrazit celý kalendář akcí obce

Napište nám* Povinné položky

Mapa

V okolí Synagoga Loštice najdete

Nejbližší tipy na výlety

Památník Adolfa Kašpara Loštice Památník Adolfa Kašpara Loštice Ilustrátora Babičky, který pobýval v Lošticích, připomíná stálá expozice. Kromě ní je v muzeu i k vidění historie Loštic a okolí.

Kostel Husův sbor Loštice Kostel Husův sbor Loštice Neobvyklý kostel se nalézá na kraji města. Postaven byl v roce 1933 v novokonstruktivickém stylu.

Bývalá židovská sladovna Loštice Bývalá židovská sladovna Loštice Na Palackého ulici č. 9 kdysi stávala sladovna. Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století.

Muzeum Olomouckých tvarůžků - Loštice Muzeum Olomouckých tvarůžků - Loštice Tvarůžky, jedinečná specialita Loštic, mají svou bohatou historii, která sahá až do 16. století. Prohlídka vás zavede do začátků minulého století.

Měšťanský dům č.p. 116 - Loštice Měšťanský dům č.p. 116 - Loštice Nejstarší loštický dům můžeme shlédnout na náměstí Míru. Fasáda byla upravena klasicistně v 19. století, ale jádro je starší, pochází z doby renesance.

všechny tipy na výlety
Nejbližší ubytování

Penzion U Coufalů Loštice Penzion U Coufalů Loštice Kvalitní ubytování v penzionu s restaurací nejen pro milovníky tvarůžků. Velmi dobře vybavené pokoje a apartmány.

Apartmán Nad Lékárnou Apartmán Nad Lékárnou Nabízíme ubytování v prostorném čtyřlůžkovém apartmánu přímo na náměstí ve městě Loštice.Informace ke stažení http://www.mu-lostice.cz/8752-apartman-nad-lekarnou  

Ubytovna U Rytíře Loštice Ubytovna U Rytíře Loštice Ubytovna nad restaurací v centru města. Ideální pro větší skupiny.

Ubytovna JP, Motel JP Loštice Ubytovna JP, Motel JP Loštice V krásném prostředí  a malebném městečku Loštice najdete naše ubytování s větší kapacitou, s přijatelnými cenami, s pozorným personálem. Ubytovna JP Loštice, Motel JP -  vzdálenost...

Hotel Střelnice Hotel Střelnice   Hotel a restaurace Střelnice nejsou momentálně v provozu.

všechno ubytování
 
Nejbližší zábava a sport

Městské kulturní středisko Loštice Městské kulturní středisko Loštice Kulturní středisko pořádá akce v nově opravené budově poblíž náměstí.

Skatepark, in-line areál Loštice Skatepark, in-line areál Loštice Trocha adrenalinu se najde i v Lošticích. Skatepark místo staré haly, místo pro mladé sportovce.

Stezka na boso Stezka na boso Zujte boty!  Chůze naboso vám zvedne náladu. Posílíte nejen svá chodidla, ale příjemně podpoříte správné držení těla a zdravou klenbu nohy. Stezka byla vybudována loštickými občany ve spolupráci ...

Koupaliště Loštice Koupaliště Loštice Areál městského koupaliště se nachází v klidné, okrajové části města Loštice. Je obklopen přírodou malebného úd...

všechna zábava a sport
Nejbližší stravování a občerstvení

Bar G Loštice Bar G Loštice Známý bar v Lošticích s příjemnou zahrádkou, jukeboxem a projekcí. Skvělá nabídka nápojů.

Restaurace U Coufalů Loštice Restaurace U Coufalů Loštice Restaurace je známa hlavně stálou nabídkou tvarůžkových specialit a nachází se pár kroků od výrobny Pravých olomouckých tvarůžků a...

Vinárna U Rytíře Loštice Vinárna U Rytíře Loštice Vinárna s pivnicí v centru Loštic.

Královská pivnice U Rytíře Loštice Královská pivnice U Rytíře Loštice Pivnice s venkovním posezením v centru Loštic.

Kavárna Galerie U lišky Bystroušky Kavárna Galerie U lišky Bystroušky

všechno stravování